O Anglických ružiach

Anglické ruže je názov, označujúci skupinu ruží, ktoré získava anglický šľachtiteľ David Austin od roku 1961 krížením starých historických ruží s modernými čajohybridmi a floribundkami. Jeho cieľom bolo prepojenie výhod uvedených typov ruží. Hlavnou prednosťou starých ruží bol jednoznačne ich elegantný krovitý vzrast a ich zdravie. Mali plné otvorené kvety s intenzívnou plnou vôňou zachytavajúcou nostalgiu starých čias. Nedostatkom starých druhov ruží bola ich slabá škála farieb a predovšetkým fakt, že neopakovali kvitnutie ( neboli remontantné ). David Austin tieto nedostatky odstránil krížením s modernými čajohybridmi a floribundkami. Získal tak úplne nové, jedinečné vlastnosti.

Kvety anglických ruží sa pýšia širokým farebným spektrom, od snehobielej (William and Catherine), cez jemne ružovú (Strawberry Hill, Gentle Hermione), tmavšie odtiene ružovej (Olivia Rose Austin, Princess Alexandra of Kent), marhuľové (Roald Dahl, Lady Gardener ), svetlo oranžové  (Lady of Shallot, Roald Dahl ), pomarančové  (Summer Song), žlté (Poets Wife, Golden Celebration), až po tmavočervené  (Falstaff, Thomas Beckett ). Tvary kvetov sú tiež rozmanité: miskovité, rozetovité, pompónovité, často majú nespočetné množstvo okvetných lístkov. Vo všetkých fázach vývoja sú veľmi atraktívne. Púčiky sú robustné, neskôr sa rozvíjajú do tvaru šálky. Úplne rozvitý kvet je až neuveriteľne plný, vonia po myrhe s ovocným alebo citrusovým podtónom. Opakujú kvitnutie, takže sa z krásy kvitnutia anglických ruží tešíme od mája a do príchodu zimy. Svieže a zdravé olistenie dodáva ružiam elegantný vzhľad po celú vegetačnú dobu. Pri niektorých kultivaroch vydržia listy na kroch až dlho do zimy. Prirodzený krovitý vzrast anglických ruží je ich dalšou prirodzenou vlastnosťou. Niektoré vytvárajú vzpriamené štíhle rastliny, iné sú nízke, rozložité a tie bujnejšie rastúce možno použiť ako popínavé ruže (Gertrude Jekyll, James Galway, Pilgrim, Claire Austin). Na základe týchto vlastností ponúkajú anglické ruže široké možnosti použitia. Môžu sa v zmiešaných skupinách predsádzať pred vyššie kry, alebo dokážu vytvárať pozadie pre nižšie trvalky. Nižšie odrody sú vhodné do sprievodných záhonov popri cestách a cestičkách (rabatové záhony). Jedinečne pôsobia aj ako solitér – samostatne vysadený ker, prípadne aj ako malá skupinka krov. Vzrastnejšie odrody budú ozdobami vašich altánkov a oporných múrikov.

Jednoduchá a ušľachtilá krása anglických ruží určite nesklame žiadneho priaznivca ruží. Prajeme vám veľa radosti a potešenia pri ich pestovaní.